• "Mieszkańcy lasu w skali makro"
          • "Mieszkańcy lasu w skali makro"

          • 6 i 13 maja klasy III c i II b pojechały na wycieczkę do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. W ramach warsztatów pani Małgorzata Sąsiadek- Szczyrbowska najpierw wyjaśniła dzieciom pojęcie arboretum, a następnie zabrała je na spacer po lesie. Dzieci podziwiały mieszkańców lasu w skali makro (modele wykonał artysta plastyk Tomasz Wagner) i dowiedziały się dużo ciekawostek na ich temat. Po drodze zwiedziły mini–zoo i Leśny Kącik Malucha. Na odpoczynek i drugie śniadanie zatrzymaliśmy się w Zielonej Klasie. Następnie udaliśmy się na platformę widokową skąd przepięknie prezentował się Zaczarowany Ogród. Dodatkową atrakcją była zabawa w labiryncie. Na zakończenie przeszliśmy jeszcze trasą koło stawów. To była bardzo udana wycieczka.

        • Wycieczka do Twinpigs
          • Wycieczka do Twinpigs

          • 17 maja uczniowie klasy IIc oraz IId wybrali się na wycieczkę do westernowego parku "Twinpigs" w Żorach. Dzieci zostały oprowadzone przez kowboja, który opowiedział o zwyczajach i kulturze Dzikiego Zachodu. Następnie  uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji które znajdowały się w parku m.in. strzelanie z łuku, karuzele, park linowy, gry xxl, zagroda dla zwierząt. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.

             

        • VI Powiatowy Konkurs dla klas II „Mistrz rozrywek umysłowych”
          • VI Powiatowy Konkurs dla klas II „Mistrz rozrywek umysłowych”

          • 20 maja w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbył się VI Powiatowy Konkurs dla klas II „Mistrz rozrywek umysłowych”. W konkursie wzięło udział 11 uczestników, którzy mieli za zadanie rozwiązać 8 zadań o różnym stopniu trudności. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem i logicznym myśleniem.

            Nasza Szkołę reprezentował Wiktor Łata z klasy II b, który zajął III miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

        • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 2
          • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 2

          •  

            10 maja odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 2. Drugoklasiści pisali wakacyjne dyktando. Laureatami zostali:

             

            • I miejsce - Dominik Neumann z 2b,
            • II miejsce - Magdalena Kachel z 2b,
            • III miejsce - Wiktor Łata z 2b

             

            Gratulujemy Uczniom i Wychowawcy!

        • Dzieci z klasy IId z wizytą w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
          • Dzieci z klasy IId z wizytą w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

          • Czy wiedzieliście, że jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla trzech osób oraz usuwa w ciągu dnia tyle CO₂, ile emitują dwa domy jednorodzinne, a 1 ha lasu produkuje 700 kg tlenu w ciągu doby i ta ilość jest wystarczająca na dobowe zapotrzebowanie na tlen dla 2500 osób?

            Takie informacje oraz wiele innych ciekawostek poznał Raciborski Zespół Antysmogowy na zajęciach i warsztatach w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Lekcja pn. „Drzewa - dlaczego są ważne dla świata przyrody i ludzi” została poprowadzona w terenie przez dyrektor ABM, panią Elżbietę Skrzymowską dla uczestników SZA ze Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Szkoły Podstawowej „Słonecznej Kraina”.

            Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (13.05.2024 r.). Oprócz zajęć w terenie zadaniem dzieci było również posprzątanie lasu ze śmieci pozostawionych przez licznych odwiedzających.

            Lekcja była bogata w ciekawostki i podstawowe informacje poparte bezpośrednim kontaktem z przyrodą. Dzieci uczestnicząc w warsztatach dydaktycznych, pozyskały praktyczną wiedzę dotyczącą różnic występujących pomiędzy gatunkami drzew oraz krzewów, poznały, jakie nasiona są wytwarzane przez poszczególne odmiany oraz jakie zwierzęta żywią się ich owocami. W każdym zakątku ścieżki czekały na młodych uczestników tzw. leśne memory, które poprzez grę i zabawę pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę. Punktem docelowym zajęć był niezwykły pomnik przyrody zwany „Racibuk”. Jest to buk pospolity purpurowy, który swoją wielkością i koroną w odcieniach czerwieni zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach zajęć.

            Dzieci wspólnie zastanawiały się, które gatunki drzew produkują najwięcej tlenu oraz które spośród nich pochłaniają najwięcej cząsteczek stałych. Po dokładnej analizie cech poszczególnych odmian okazało się, że najwięcej tlenu produkują drzewa liściaste, a dokładnie buk pospolity, bo aż 1,1 kg na 1 m² powierzchni liścia na sezon wegetacyjny. Niewiele mu ustępują takie gatunki jak klon, dąb, lipa i jesion. A co z drzewami iglastymi? Otóż ustalono, że produkują trochę mniej tlenu, za to ich charakterystyczne igły zatrzymują pyły unoszące się w powietrzu. Dzieje się tak, gdyż igły są pokryte specjalnym lepiącym się woskiem, do którego przyklejają się szkodliwe dla zdrowia pyły.

            Oprócz praktycznych informacji i ciekawostek na temat drzew dzieci dowiedziały się, które ptaki są nazywane leśnymi deweloperami, po co żukom są kulki z łajna oraz jak rozróżniać muchomory od grzybów jadalnych. Nauczyły się również rozróżniać ślady pozostawione przez dziki i sarny.

            Celem kolejnego spotkania było uświadomienie dzieciom ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego jaką rolę pełni las oraz jakie skutki niesie za sobą jego zaśmiecanie. Podczas zajęć uczestnicy uzbierali dużą ilość śmieci w tym szkła, które pozostawione na terenie lasu niesie za sobą niebezpieczeństwo, jakim jest pożar.

            Bez drzew, które produkują tlen i bez czystego powietrza nie byłoby nas i życia.

        • Kampania edukacyjna
          • Kampania edukacyjna

          • " Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy "

            Narodowy Fundusz Zdrowia informuje o obserwowanym wzroście liczby zachorowań na choroby odkleszczowe. W 2023 r. ponad 104 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99% stanowiła borelioza. Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.NFZ zachęca do zapoznania się z przygotowanym komunikatem prasowym dot. chorób odkleszczowych.

             

            Pierwsze osobniki kleszczy stają się aktywne już na przełomie lutego i marca. Kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki, ale po najedzeniu się zwiększa swój rozmiar wielokrotnie. Czeka na żywiciela na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Ich ukąszenie choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi.

             Pismo_przewodnie_Nie_badz_atrakcyjny_dla_kleszczy.pdf

            Kleszczowanka_pdf(1).pdf

            Prezentacja_Nie_badz_atrakcyjny_dla_kleszczy(1).pdf

             

            Nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań

             

            Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba bakteryjna. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, ale jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. Borelioza może rozwijać się w ciągu miesięcy, a nawet lat. Bezwzględnie trzeba ją leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii.

             

            Obserwujemy wzrost liczby zachorowań na choroby odkleszczowe

             

            W 2023 r. ponad 104 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe, wśród których 99% stanowiła borelioza. W najnowszym raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącym chorób odkleszczowych widać również wyraźną sezonowość zachorowań.

             

            Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.

             

            Badaj siebie, nie kleszcza

             

            Badanie kleszcza pozwala jedynie określić, czy jest on nosicielem krętków Borrelia. Dodatni wynik nie potwierdza przeniesienia krętków do organizmu ludzkiego. Nie można zatem na podstawie badania kleszcza potwierdzić, że doszło do zarażenia u człowieka.

             

             Takie badanie, zgodnie z przepisami, nie może być uznane za badanie diagnostyczne. Co więcej, nie jest także rekomendowane przez gremia naukowców oraz specjalistów w dziedzinie chorób zakaźnych – informuje Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

             

            Kleszcza wkłutego w skórę, należy usunąć jak najszybciej

             

            Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go.

             

            Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta podpowiada, jak rozpoznać zakażenie, kiedy udać się po pomoc do lekarza oraz co zrobić kiedy kleszcz pozostanie w skórze.

             

            Poradnik pacjenta to kompleksowy materiał informacyjny o systemie ochrony zdrowia i profilaktyce. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/

        • Konkurs na plakat
          • Konkurs na plakat

          • promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024

            Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację - alternatywny do sądowego sposób rozwiązywania sporów.

            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy na temat mediacji i zachęcić do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację.Jury pod przewodnictwem Wiceministry Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznanych zostanie także 10 wyróżnień.Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z Wiceministrą Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród.Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024 r. Prace laureatów zostaną wykorzystane do projektu kalendarza na rok 2025 oraz zaprezentowane na wystawie, która odbędzie się podczas Tygodnia Mediacji.Prace można przesyłać do 9 czerwca 2024 r., a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 września 2024 r.Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie (poniżej).

            Materiały:

            Regulamin konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024 (pdf, 0.28 MB)

            Załącznik nr 1 Formularz zgłoszeniowy (autora pracy, który nie osiągnął pełnoletniości) (pdf, 0.08 MB)

            Załącznik nr 2 Formularz zgłoszeniowy (autora pracy, który jest pełnoletni) (pdf, 0.08 MB)

        • Bieg z książką
          • Bieg z książką

          • W sobotę 11 maja na stadionie OSiR odbył się „II Bieg z książką”, zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu. Swoją obecność w biegu zaakcentowali uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Paskuda 3c, Nicolas Durlak 4a, Alicja Barycka, Lena Karwowska, Emilia Myszakowska, Wiktor Huczek, Ignacy Paskuda z 5d oraz Jakub Chomiczewski, Aleksander Deneszewski, Adam Jabłoński z 6b. Nasi młodzi biegacze z książką w ręku wystartowali w biegu rodzinnym na 400m , w sztafecie 4x 400m i w biegu na 1000m. Tym razem nie czas był najważniejszy, lecz dobra, sportowa zabawa.

        • Najlepsze piłkarki w mieście!
          • Najlepsze piłkarki w mieście!

          • DZIEWCZYNY Z 15-TKI NAJLEPSZYMI PIŁKARKAMI W MIEŚCIE!

            13 dzień miesiąca maja okazał się być szczęśliwym dla dziewcząt reprezentujących naszą szkołę

            w rozgrywkach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej.

            Skład tworzyły: 7a: Bach Martyna, 7b: Pieniążek Julia, Żyła Paulina, Sobota Oliwia

            7d: Szymiczek Łucja,Milena Dziadkowiec,Kalina Figiel,Wiktoria Wolak, Anna Kowalczyk

            Sędziami zawodow byli uczniowie sportowej klasy 7d: Paweł Stelmach, Patryk Wojaszewski

            oraz Ariel Żuk-Żukowski

            Dziewczęta w świetnym stylu zwyciężyły, pokonując 11:0 drużynę SP3 oraz 7:1 ZSP2, uzyskując awans do rozgrywek powiatowych, które już niebawem.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Opiekunem grupy była Lidia Zawadzka.

        • Eliminacje w piłce nożnej
          • Eliminacje w piłce nożnej

          • W dniu 09.05.24 na Orliku przy SP15 w Raciborzu odbyły się mecze eliminacyjne w ramach ID chłopców w piłce nożnej. W grupie pierwszej wygrała SP15, rywalizując ze szkołami z ZSP2, SP1 oraz SP13. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". Finały wkrótce .

             

            Szkołę Podstawową nr 15 reprezentowali:

             

            Olivier Stadnik

            Szymon Kulej

            Wiktor Zawisła

            Aleksander Deneszewski

            Borys Śpiewak

            Michał Koczwara

            Natan Furman

            Dominik Musiolik

            Wiktor Wranik

             

            BRAWO CHŁOPAKI!!!

             

        • Wycieczka do Zwardonia
          • Wycieczka do Zwardonia

          • W dniach 9-10 maja klasa VI a i VII c wraz z opiekunami przebywały na dwudniowej wycieczce w Zwardoniu. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem na to, jak połączyć poznawanie atrakcji Beskidu Żywieckiego z aktywnym wypoczynkiem. Uczniowie brali udział w takich zajęciach jak: paintball, ścianka wspinaczkowa czy mecz piłki nożnej. Podczas drugiego dnia pobytu wszyscy wybrali się w góry, zdobywając szczyt Rachowiec.

            Nasza wycieczka była dla wszystkich świetną lekcją geografii. W pamięci pozostaną niezapomniane chwile oraz tysiące zdjęć.

             

        • Awans w Trójboju LA
          • Awans w Trójboju LA

          • 10.05.2024 na stadionie OSiR odbył się Finał Rejonowy Igrzysk Dzieci w Trójboju LA. Do rywalizacji przystąpiło 6 Szkół Podstawowych : Dobra Szkoła, SP 1, SP 8, SP 15, SP 18 oraz SP ze Szczerbic.

            Nasi uczniowie w kategorii chłopców zajęli I miejsce co dało im awans do Finału Wojewódzkiego, niestety nieco gorzej poszło dziewczynkom, które zajęły II lokatę.

            Drużynę dziewcząt reprezentowały: Magdalena Błaszczyk, Celina Konopka, Anna Robak, Wiktoria Wysocka, Bianka Zdrzałek wszystkie z klasy IV B oraz zawodniczka rezerwowa Lena Lisiecka – IV C. Drużyna dziewcząt zdobyła 727 punktów.

            Chłopców reprezentowali : Nicolas Durlak – IV A, Szymon Bartosik, Filip Halfar, Adam Liptak, Bartłomiej Pawlas – IV B, zdobywając 688 punktów.

            Drużyna chłopców będzie walczyć o poprawienie swoich wyników dnia 10.06.2024 w Sosnowcu podczas Finał Wojewódzkiego Igrzysk Dzieci w Trójboju Lekkoatletycznym.

            Naszym podopiecznym gratulujemy i życzymy jak najwyższej lokaty.

            Opiekunami na zawodach byli Adam Kurpis i Irena Noga.

        • Letnie Mistrzostwa Śląska dzieci 11-sto letnich w pływaniu
          • Letnie Mistrzostwa Śląska dzieci 11-sto letnich w pływaniu

          • 10 maja 2024 w Dąbrowie Górniczej na pływalni Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków odbyły się Letnie Mistrzostwa Śląska dzieci 11-sto letnich w pływaniu. W zawodach wzięło udział 246 zawodników z 30 klubów z całego Śląska.

            Naszą szkołę godnie reprezentowała grupa 9 najmłodszych adeptów pływania z klasy 4c w składzie:

            Julia Korus, Antonina Grzeszczuk, Martyna Wita, Zuzanna Małek ,Antoni Paskuda, Filip Siwoń, Mikołaj Morawiec, Aleksander Wiktorowicz, podopieczni trenerki Grażyny Kłody. Na szczególne wyróżnienie zasługują zawodnicy, którzy zajęli wysokie miejsce w swoich konkurencjach :

            Filip Siwoń ( Akademia Pływania SmS Racibórz)

            5 m-ce 50 st grzb

            6 m-ce 100st grzb

            10 m-ce 50st dow

            10 m-ce 100st zm

            Julia Korus

            9m-ce 50st grzb

            18 m-ce 100st grzb

            Antoni Paskuda

            13 m-ce 100st klas

            Aleksander Wiktorowicz

            19 m-ce 50st grzb

            Gratulujemy serdecznie wszystkim zawodnikom pobitych rekordów życiowych i życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w dalszej pracy małymi kroczkami do przodu!

        • 7d z wizytą w DPS „Złota Jesień”
          • 7d z wizytą w DPS „Złota Jesień”

          • W piątkowe słoneczne przedpołudnie klasa 7d wraz z wychowawczynią Lidią Zawadzką,

            w odpowiedzi na zaproszenie dyrektor placówki pani Małgorzaty Krawczyńskiej- prywatnie mamy jednej z uczennic, wybrała się do Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień”.

            Spotkanie było okazją do spędzenia wspólnych, niezwykle miłych chwil i budowania relacji międzypokoleniowych z mieszkańcami w ramach warsztatów sadzenia kwiatów.

            Powstałe „dzieła” już zdobią pokoje osób zamieszkujących DPS.

            Dla uczniów była to niesamowita lekcja, którą zapamiętają na długo oraz bezcenne doświadczenie. Wizyta skłoniła wielu z nich do refleksji, ale też poszerzyła horyzonty w temacie edukacji wobec starości.

            Dla bywalców „Złotej Jesieni” mamy nadzieję,że to spotkanie było źródłem wielu cennych, niematerialnych, lecz często niedocenianych korzyści jak: poprawę stanu emocjonalnego, w tym zmniejszenie poczucia samotności, zwiększenie poczucia bycia potrzebnym, możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami, lepsze poznanie i zrozumienie wartości, ideałów oraz postaw młodego pokolenia.

            Wychowankowie naszej szkoły zostali oprowadzeni przez panią dyrektor po budynku. Mogli zobaczyć najważniejsze znajdujące się w nim miejsca, jak sala rehabilitacji, kaplica, stołówka.

            Uczniowie przygotowali dla pensjonariuszy słodki poczęstunek oraz drobne pamiątkowe upominki.

            Życzliwość oraz pamięć o osobach starszych jest dla nich samych niezwykle wzruszająca, co dało się zauważyć podczas rozmów z młodzieżą.

            Relacje międzypokoleniowe stanowią fundament istnienia i funkcjonowania każdego społeczeństwa, pozwalają na budowanie więzi pomiędzy jednostkami należącymi do różnych pokoleń. Tylko od nas samych zależy na ile o te relacje będziemy dbali. A warto!

        • Zwycięstwo w Szkolnej Drużynowej Lidze LA
          • Zwycięstwo w Szkolnej Drużynowej Lidze LA

          • 8.05.2024 na stadionie OSIR odbył się Finał Rejonowy IMS w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasza szkoła zajęła I miejsce zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Zawodnicy pokonali uczniów z SP 8, którzy uplasowali się na miejscu II. Miejsce III zajęli uczniowie SP 18.

            Uczniowie startowali w :

            bloku szybkościowym: 100 m, 300 m

            bloku wytrzymałościowy: 600 m, 1000 m

            bloku skocznościowym: skoku w dal, skoku wzwyż

            bloku rzutów: pchnięcie kula oraz w biegu sztafetowym 4x100m

            SP15 reprezentowali :

            Martyna Bach , Oliwia Brzózka , Martyna Pytlik, Maja Małecka, Kinga Roskosz, Wojciech Żagiel – Ciołek – 7a,

            Oliwia Sobota , Paulina Żyła – 7b,

            Milena Dziadkowiec, Kalina Figiel, Anna Kowalczyk, Julia Lis, Julia Marcinkowska, Łucja Szymiczek, Nataniel Durejko, Kacper Kuc, Bartłomiej i Wojciech Skrędzelewki , Paweł Stelmach, Ariel Żuk – Żukowski, Patryk Wojtaszewski, Jakub Wziontek – 7d

            Alicja Hendryks, Zofia Mazurkiewicz, Zuzanna Sebzda, Anastasia Zub, Kacper Leksza, Mateusz Sarniak, Adam Świerczek, Sergiusz Zdrzałek – 8a.

            Zwycięstwo naszych uczniów dało im awans do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się 24.05.2024 w Sosnowcu.

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom awansu oraz pobitych rekordów życiowych.

            Opiekunowie grupy to : dziewczęta Irena Noga , chłopcy – Adam Kurpis.

        • Awans w czwórboju LA
          • Awans w czwórboju LA

          • AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO IGRZYSK DZIECI W CZWÓRBOJU LA

            7.05.2024 na stadionie OSiR odbył się Finał Rejonowy w Czwórboju LA. Rewelacyjnie zaprezentowała drużyna dziewcząt ( Kalina Antczak, Alicja Barycka, Katarzyna Jarosz, Emilia Myszakowska, Alicja Woskowska, Anna Koczwara) oraz chłopców ( Jakub Chomiczewski, Aleksander Deneszewski, Adam Jabłoński, Ignacy Paskuda, Olivier Stadnik, Wojciech Wojtyla i rezerwowy Kamil Koczwara), zajmując I miejsca w rywalizacji szkół.

            27.05.24 w Sosnowcu będą walczyć o poprawienie swoich wyników i jak najwyższą lokatę szkoły w rywalizacji wojewódzkiej.

            Gratulujemy i życzymy powodzenia!

            Opiekunami na zawodach były Joanna Hanslik i Beata Szyjka.

        • Bieg bez Granic
          • Bieg bez Granic

          • 3 maja w ramach Memoriału im. Michała Kędzierskiego odbył się Bieg bez Granic.

            W biegu młodzieżowym na dystansie 1,7 km zwyciężyła uczennica kl. 5d Katarzyna Jarosz

            Serdecznie gratulujemy!

        • Konkurs "The Globe"
          • Konkurs "The Globe"

          • 8 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu odbył się XVI Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego „The Globe”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas szóstych, a naszą szkołę godnie reprezentował Kacper Urbas z kl. 6a. Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test przygotowany przez przedstawiciela Akademii Nauk Stosowanych, który sprawdzał umiejętności językowe z zakresu rozumienia ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, słownictwo oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych. Po wyrównanej walce o podium, Kacper zdobył III miejsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Gratulacje!

            J. Piórko

        • Dzień Ziemi w „ Piętnastce”
          • Dzień Ziemi w „ Piętnastce”

          • Święto Ziemi, to bardzo ważne wydarzenie dla każdego z nas. Co roku, 22 kwietnia przypominamy o nim wszystkim ludziom, aby pamiętali, że nasza planeta jest dla nas domem i musimy o nią szczególnie dbać. Bez przyrody człowiek nie przeżyje, ale przyroda bez nas, poradzi sobie świetnie! 30 kwietnia 2024 roku, w naszej szkole, uczniowie udowodnili, że potrafią wykorzystać surowce wtórne, aby stworzyć wraz z rodzicami przepiękne stroje, które zaprezentowali na apelu z okazji Dnia Ziemi. Konkurs Ekociuszek organizujemy już drugi raz, w którym prezentowane są „ciuszki” z ekoodpadów.

            Jury w składzie : Pani Dyrektor Norma Małecka – Pawlik, Pani Monika Marcyanik oraz Pani Katarzyna Lara wszystkich uczestników oceniło wysoko. Przyznało aż pięć I miejsc.

            Konkurs cieszy się zainteresowaniem wśród uczniów, a świętowanie z okazji Dnia Ziemi jest okazją, aby wszystkim przypomnieć, że: „Nie warto mieszkać na Marsie, ani na Wenus, na Ziemi jest życie o wiele ciekawsze”.

            Apel przygotowały pierwszaki z I b, ale piosenki śpiewało dużo dzieci z pozostałych klas.

             

                                                                      Estera Kurzydem

        • Awans do półfinału  wojewódzkiego w "Grach i Zabawach"
          • Awans do półfinału wojewódzkiego w "Grach i Zabawach"

          • 25.04.2024 na hali sportowej Arena Rafako rozegrano ¼ Finału Wojewódzkiego w Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych, organizowanego przez Śląski Szkolny Związek Sportowy w ramach współzawodnictwa sportowego szkół „O Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty” w roku szkolnym 2023/2024.

            Drużyna SP 15 (5 dziewczynek i 5 chłopców w każdym roczniku: 2013 i młodsi, 2014, 2015) rywalizowała w pięciu zabawach. Nasi zawodnicy poradzili sobie nie tylko z zabawami, ale również z rywalami. Pokonali zespoły: z SP Nr 1, SP Nr 8, SP Nr 13 . Jedynie klasa II po zaciętej walce uległa w jednej zabawie uczniom z SP Nr 8 i zajęła II miejsce. Klasa III i IV nie miały sobie równych (I miejsce w swoich rocznikach), co w klasyfikacji generalnej dało SP Nr 15 zwycięstwo i awans do startu w Półfinale Wojewódzkim.

            Nasza szkołę reprezentowali:

            Klasa II

            Borys Borowski, Zofia Gonsior, Tymoteusz Laskowski, Antoni Masiak, Amelia Szablińska, Paulina Szurgacz- 2a oraz Magdalena Kachel, Filip Krzanicki, James Łukoszek, Maja Ziółkowska- 2b.

            Klasa III

            Anja Woytyla, Alicja Najwer, Bartosz Puzio, Noemi Śpica, Magdalena Winkler – 3a;

            Michał Konsek, Karol Pytel -3b oraz Bartłomiej Janik, Aleksandra Paskuda, Aleksander Smołka 3c.

            Klasa IV

            Szymon Bartosik, Magdalena Błaszczyk, Filip Halfar, Maksymilian Koczwara, Celina Konopka, Adam Liptak, Bartłomiej Pawlas, Anna Robak, Wiktoria Wysocka, Bianka Zdrzałek, rezerwa Zuzanna Łapińska - wszyscy 4b.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Zespół przygotowali i wspierali podczas zawodów: Joanna Hanslik, Beata Szyjka i Irena Noga.